
VEM CAMARÁ CAPOEIRA
Capoeira je verejnosťou prevažne vnímaná ako bojový tanec, slobodné umenie bez pravidiel, poprípade akrobatická šou. V SR a v Európe je stále veľmi málo klubov, ktoré vyučujú capoeiru systematicky s dôrazom na funkčnosť a zachovanie pôvodnej brazílskej formy, s prihliadnutím na skúsenosti brazílčanov, ktorí predstavujú skutočnú capoeiru. Pomaly vytláčajú internetovú capoeiru, ktorá veľmi skresľuje pohľad na toto bojové umenie. Ide o to, že capoeira je hra ktorá sa vyvíjala cez 5. storočie a aj keď sa jej podobá, veľmi zmenila. Bez základných rysov - hudba, pravidlá rody, pravidlá jednotlivých hier, rešpekt k tradíciám, stratí na svojej autentičnosti a stáva sa len ďalšou formou freestylovej akrobacie. Po celom svete sa mnohí capoeiristi zo všetkých skupín stretávajú rodách (kruh kde sa capoeira praktizuje) práve vďaka tomu spoločnému základu. Neustále sa zvyšuje tlak dnešnej zrýchlenej doby a prejavil sa aj v tomto originálnom umení, ale je veľmi pozitívne, že existuje organizácia, ktorá sa snaží o kompromis, spojuje modernú výuku s tradičnou formou a zachováva autentičnosť tohoto umenia.
Tak aj na Slovensku - Slovenská asociácia capoeiry, ktorá cvičí pod vedením Mestre Paçocu, ktorý je hlavou organizácie Vem camará capoeira a práve on mal možnosť trénovať capoeiru v jednej z najsilnejších skupín capoeiry. Jeho 10 ročnou spoluprácou sa capoeira na Slovensku a v okolitých krajinách sa dostáva do popredia ozajstnej capoeiry.
Hudba je srdcom capoeiry, diktujúca tempo hry. Hráči doprevádzaní hudobnými nástrojmi a spevom sa nechávajú inšpirovať a prijímajú z nej potrebnú energiu pre svoje výkony. Capoeiru nemožno jednoznačne priradiť ani do kategórie bojového umenia, športu či folklóru. Možno práve vďaka svojmu netradičnému prístupu vďačí v súčasnosti za titul najrýchlejšie sa rozvíjajúceho bojového umenia na svete.

